پاپ اسمیر چیست ؟

پاپ اسمیر چیست ؟
0 ۴۰۸

پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر که به آن تست پاپ نیز گفته می شود، روشی برای بررسی وجود سرطان دهانه رحم است.

تست پاپ اسمیر شامل جمع آوری سلول ها از دهانه رحم (انتهای باریک و پایینی رحم که در بالای واژن قرار دارد) می باشد.

تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم با آزمایش پاپ اسمیر به شما شانس بیشتری برای درمان می دهد. آزمایش پاپ اسمیر همچنین می تواند تغییراتی را در سلول های دهانه رحم تشخیص دهد که نشان می دهد ممکن است سرطان در آینده ایجاد شود. تشخیص زودهنگام این سلول‌های غیرطبیعی با آزمایش پاپ اسمیر اولین گام در جلوگیری از پیشرفت احتمالی سرطان دهانه رحم است.

پاپ اسمیر معمولاً همراه با معاینه لگن انجام می شود. در زنان بالای 30 سال، تست پاپ ممکن است با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) (یک عفونت مقاربتی رایج که می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم شود ) ترکیب شود. در برخی موارد، آزمایش HPV ممکن است به جای آزمایش پاپ اسمیر انجام شود.

چه کسانی باید پاپ اسمیر انجام دهند؟

به طور کلی، پزشکان توصیه می کنند که آزمایش پاپ اسمیر را از 21 سالگی شروع کنید.

هر چند وقت یک بار باید پاپ اسمیر را تکرار کرد؟

پزشکان معمولاً تکرار تست پاپ اسمیر را هر سه سال یک بار برای زنان 21 تا 65 ساله توصیه می کنند.

اگر این روش با آزمایش HPV همراه باشد، زنان 30 ساله و بالاتر می توانند هر پنج سال یک بار آزمایش پاپ را در نظر بگیرند. یا ممکن است به جای آزمایش پاپ، تست HPV را در نظر بگیرند.

اگر فاکتورهای خطر خاصی دارید، پزشک ممکن است بدون در نظر گرفتن سن شما انجام آزمایشات پاپ اسمیر مکرر را توصیه کند. این عوامل خطر عبارتند از:

  • تشخیص سرطان دهانه رحم یا وجود آزمایش پاپ اسمیر که سلول های پیش سرطانی را نشان می دهد
  • قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول (DES) قبل از تولد
  • عفونت HIV
  • تضعیف سیستم ایمنی به دلیل پیوند عضو، شیمی درمانی یا مصرف مزمن کورتیکواستروئید
  • سابقه سیگار کشیدن

شما و پزشکتان می توانید در مورد مزایا و خطرات تست پاپ اسمیر صحبت کنید و بر اساس عوامل خطرتان تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهترین است.

چه کسی می تواند به توقف آزمایش پاپ اسمیر فکر کند؟

پس از هیسترکتومی کامل (برداشتن رحم از جمله دهانه رحم ) از پزشک خود بپرسید که آیا نیاز به ادامه دادن آزمایش پاپ اسمیر دارید یا خیر.

اگر هیسترکتومی شما برای یک بیماری غیرسرطانی مانند فیبروم رحم انجام شده باشد، ممکن است بتوانید آزمایش پاپ اسمیر روتین را قطع کنید. اما اگر هیسترکتومی شما برای یک بیماری پیش سرطانی یا سرطانی دهانه رحم باشد، ممکن است پزشک ادامه آزمایش پاپ را توصیه کند.

پزشکان عموماً موافقند که اگر آزمایش‌های قبلی سرطان دهانه رحم منفی بود، زنان می‌توانند آزمایش پاپ اسمیر را در سن 65 سالگی متوقف کنند.اگر از نظر جنسی فعال هستید، ممکن است پزشک ادامه آزمایش پاپ را توصیه کند.

خطرات

تست پاپ اسمیر روشی مطمئن برای غربالگری سرطان دهانه رحم است. با این حال، آزمایش پاپ اسمیر بدون خطا نیست و دریافت نتایج منفی کاذب امکان پذیر است – به این معنی که آزمایش نشان می دهد هیچ ناهنجاری وجود ندارد، حتی اگر سلول های غیر طبیعی دارید.عواملی که می توانند باعث یک نتیجه منفی کاذب شوند عبارتند از:

مجموعه ناکافی سلول ها

وجود تعداد کم از سلول های غیر طبیعی

سلول های خونی یا التهابی که سلول های غیر طبیعی را پنهان می کنند

اگرچه ممکن است سلول‌های غیرطبیعی شناسایی نشده باشند، اما زمان به نفع شماست. سرطان دهانه رحم چندین سال طول می کشد تا ایجاد شود. و اگر یک آزمایش، سلول های غیر طبیعی را تشخیص ندهد، آزمایش بعدی به احتمال زیاد نشان خواهد داد.

طرز آماده شدن برای تست:

به مدت دو روز قبل از انجام تست پاپ اسمیر از آمیزش، دوش واژینال و استفاده از داروهای واژینال یا فوم های اسپرم کش، کرم یا ژل خودداری کنید، زیرا ممکن است سلول های غیرطبیعی را شسته یا مبهم کنند.

سعی کنید در طول دوره قاعدگی خود برای آزمایش پاپ اسمیر برنامه ریزی نکنید.

در طول انجام تست

تست پاپ اسمیر در مطب پزشک شما انجام می شود و تنها چند دقیقه طول می کشد. ممکن است از شما خواسته شود که لباس را به طور کامل یا فقط از کمر به پایین درآورید.

با زانوهای خمیده روی میز تست به پشت دراز خواهید کشید. پاشنه های شما در تکیه گاه هایی به نام رکاب قرار می گیرند.

پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را به آرامی وارد واژن شما می‌کند. اسپکولوم دیواره های واژن شما را از هم جدا می کند تا پزشک به راحتی دهانه رحم شما را ببیند. قرار دادن اسپکولوم ممکن است باعث ایجاد احساس فشار در ناحیه لگن شما شود.

سپس پزشک با استفاده از یک برس نرم و یک دستگاه خراش دادن مسطح به نام اسپاتول از سلول های دهانه رحم شما نمونه برداری می کند.

بعد از تست پاپ اسمیر

پس از انجام آزمایش پاپ اسمیر، می توانید بدون محدودیت روز خود را ادامه دهید.

بسته به نوع تست پاپ شما، پزشک نمونه سلولی جمع‌آوری‌شده از دهانه رحم را به محفظه‌ای حاوی مایع مخصوص برای حفظ نمونه (تست پاپ بر پایه مایع) یا روی یک لام شیشه‌ای (پاپ اسمیر معمولی) منتقل می‌کند. .

نمونه‌ها به آزمایشگاه منتقل می‌شوند و در آنجا زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرند تا مشخصه‌هایی در سلول‌ها که نشان‌دهنده سرطان یا یک وضعیت پیش سرطانی هستند، بررسی شوند.

از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید نتایج آزمایش را دریافت کنید.

نتایج

نتایج عادی: اگر فقط سلول های طبیعی دهانه رحم در طی آزمایش پاپ اسمیر شما کشف شد، گفته می شود که نتیجه منفی است. و نیازی به درمان یا آزمایش بیشتر تا زمان تکرار مجدد تست، نخواهید داشت.

نتایج غیر طبیعی: اگر سلول های غیرطبیعی یا غیرعادی در طی آزمایش پاپ اسمیر شما کشف شد، گفته می شود که نتیجه مثبت است.نتیجه مثبت به این معنی نیست که سرطان دهانه رحم دارید. معنای نتیجه مثبت به نوع سلول های کشف شده در آزمایش شما بستگی دارد.

اگر آزمایش پاپ اسمیر شما غیرطبیعی باشد، پزشک ممکن است روشی به نام کولپوسکوپی را با استفاده از ابزار بزرگ‌نمایی مخصوص (کولپوسکوپ) برای بررسی بافت‌های دهانه رحم، واژن و فرج انجام دهد.پزشک شما همچنین ممکن است از هر ناحیه ای که غیرطبیعی به نظر می رسد، نمونه بافت (بیوپسی) بگیرد. سپس نمونه بافت برای تجزیه و تحلیل و تشخیص قطعی به آزمایشگاه فرستاده می شود.

منبع mayoclinic

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین