HPV ( اچ پی وی ) چیست و درمان

HPV چیست و درمان
0 ۵۰۰

HPV چیست؟

HPV ( اچ پی وی ) چیست و درمان – HPV یک عفونت مقاربتی و مخفف انگلیسی ویروس پاپیلومای انسانی است. بسیاری از افراد هیچ علامتی ندارند و عفونت ممکن است خود به خود از بین برود. اما برخی از انواع HPV می توانند منجر به سرطان دهانه رحم، سرطان سر و گردن، یا سرطان مقعد یا آلت تناسلی شوند.

انواع HPV

اصطلاح “پاپیلوما” به نوعی زگیل اشاره دارد که از برخی از انواع HPV ایجاد می شود.  HPV در سلول های نازک و مسطح به نام سلول های اپیتلیال زندگی می کند. حدود 60 نوع از 100 نوع HPV باعث ایجاد زگیل در نواحی مانند دست یا پا می شود. حدود 40 مورد دیگر هنگام تماس جنسی وارد بدن می شوند. آنها به سمت غشاهای مخاطی بدن مانند لایه های مرطوب اطراف مقعد و اندام تناسلی کشیده می شوند.  سویه های پرخطر HPV شامل 18و16HPV   هستند که باعث حدود 70 درصد سرطان های دهانه رحم می شوند. سایر ویروس های پاپیلومای انسانی پرخطر عبارتند از 31، 33، 45، 52، 58 و چند مورد دیگر. سویه های کم خطر HPV مانند HPV 6 و 11 باعث حدود 90 درصد زگیل های تناسلی می شوند که به ندرت به سرطان تبدیل می شوند. گاهی اوقات، زگیل ها به شکل گل کلم هستند. زگیل ها می توانند هفته ها یا ماه ها پس از رابطه جنسی با شریک آلوده ظاهر شوند.

علائم HPV

اغلب، عفونت‌های HPV هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند واز  بدن طی مدتی پاک میشوند. بسیاری از مردم هرگز نمی دانند که به HPV آلوده شده اند..

زگیل ناحیه تناسلی: می‌تواند روی فرج، مقعد، دهانه رحم یا واژن ظاهر شود و در مردان روی آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد ایجاد میشود. زگیل های خشن معمولاً روی دست‌ها و انگشتان ظاهر می‌شوند.

زگیل های کف پا برجستگی های سخت، دانه ای و دردناکی هستند که کف پای شما را تحت تاثیر قرار می دهند.

زگیل های مسطح می تواند در هر جایی ازبدن یافت شود اما  در صورت و پاها رایج تر هستند.

علل HPV و عوامل خطر

ویروس پاپیلومای انسانی با ورود به بدن از طریق بریدگی، خراش یا پارگی در پوست، شما را آلوده می کند. شما آن را از تماس پوست به پوست یا رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی دریافت می کنید. اگر در دوران بارداری زگیل تناسلی دارید، می توانید HPV را به نوزاد خود منتقل کنید. که این می تواند باعث رشد غیر سرطانی در حنجره کودک شود.

زگیل ها مسری هستند. شما می توانید با لمس زگیل شخص دیگری یا با لمس سطحی که با آن تماس پیدا کرده است،بیماری را بگیرید.برخی از چیزها شانس شما را برای ابتلا به HPV افزایش می دهد. اینها عبارتند از:

پوست آسیب دیده: جاهایی روی پوست شما که زیاد بریده شده اند یا سوراخ دارند بیشتر در معرض ابتلا به زگیل های معمولی هستند.

تماس مستقیم: اگر زگیل های شخصی را لمس کنید یا با سطوح آلوده تماس پیدا کنید، می توانید به HPV مبتلا شوید.

تعداد شرکای جنسی: هر چه شرکای جنسی بیشتری داشته باشید، خطر ابتلا به HPV بیشتر می شود. اگر با کسی که شرکای زیادی دارد رابطه جنسی داشته باشید، این خطر شما را نیز افزایش می دهد.

سن: کودکان بیشتر به زگیل های معمولی مبتلا می شوند. زگیل تناسلی بیشتر در نوجوانان و جوانان دیده می شود.

سیستم ایمنی ضعیف: اگر شرایطی مانند بیماری ایدز دارید یا تحت درمانی هستید که سیستم ایمنی شما را تضعیف می‌کند، احتمال ابتلا به HPV بیشتر است.

تشخیص HPV

پزشک شما ممکن است بتواند فقط با معاینه زگیل‌ها به شما بگوید که HPV دارید. اما تست‌های متعددی نیز وجود دارد که اگر علائمی ندارید اما مشکوک به عفونتید، می‌توانید از آنها استفاده کنید. تست محلول سرکه در این آزمایش از محلول سرکه (اسید استیک) استفاده می شود، تست پاپ اسمیر،آزمایش DNA سلولهای دهانه رحم از این دسته از تست های تشخیصی اند.

درمان های HPV

زگیل ممکن است بدون درمان از بین برود، به خصوص در کودکان. اما داروهایی نیز وجود دارند که آنها را درمان می کنند، از جمله: اسید سالیسیلیک، ایمیکیمود، پودوفیلوکس، تری کلرواستیک اسید

در صورتی که با درمان دارویی بهبود نیابد:

  • کرایوتراپی
  • الکتروکوتر
  • جراحی
  • جراحی لیزری

برای HPV روی دهانه رحم، پزشک ممکن است از روشی به نام کولپوسکوپی برای یافتن و حذف سلول هایی که غیرطبیعی به نظر می رسند، استفاده کند.

برای حذف هر گونه سلول پیش سرطانی روی دهانه رحم، پزشک ممکن است از موارد زیر استفاده کند:

روش برداشتن حلقه الکتروسرجری (LEEP)، کنیزاسیون چاقوی سرد (بیوپسی مخروطی)کرایوسرجری، عمل جراحی،جراحی لیزر

عوارض HPV

وقتی HPV از بین نمی رود، می تواند منجر به مشکلات دیگری شود. برخی از عفونت‌های HPV باعث ضایعات غیرطبیعی روی زبان، لوزه‌ها، کام نرم یا در بینی یا حنجره می‌شوند.

HPV همچنین می تواند باعث سرطان شود. گونه های خاصی از HPV می توانند منجر به سرطان در موارد زیر شوند:

اندام تناسلی، مقعد، دهان و دستگاه تنفسی فوقانی

پیشگیری از HPV

برای کاهش خطر، می توانید تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید. و شما می توانید شریک هایی را انتخاب کنید که قبل از شما شریک جنسی کمی داشته اند یا هیچ شریک جنسی نداشته اند.

سه واکسن – Cervarix، Gardasil و Gardasil-9 – از HPV محافظت می کنند. آنها برای پسران و دختران زیر 9 سال و بزرگسالان تا 26 سال در دسترس هستند. این واکسن ها بر روی برخی از انواع پرخطر HPV تمرکز دارند. هر سه در برابر HPV 16 و 18 محافظت می کنند. گارداسیل و گارداسیل-9 نیز در برابر HPV 6 و 11 مؤثر هستند. Gardasil-9 همچنین گونه های پرخطر 31، 33، 45، 52 و 58 را پوشش می دهد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین